Péče o nalezené netopýry
Péče o nalezené netopýry je podmíněna vyjímkou z § 50 zákona 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny. Péči zajišťujeme ve spolupráci se záchrannými stanicemi AVES v Kladně a Záchrannou stanicí hlavního města Prahy, policií, veterinárními ordinacemi a ČESON. Cílem je návrat nalezených zvířat zpět do přírody v nejkratším možném čase co nejblíže místa nálezu.
Příslušné organizace nám předají telefonní číslo a my následně nálezce kontaktujeme a domluvíme se na dalším postupu. Pro jednotlivé netopýry může být někdy nejlepší volbou vypuštění ten večer nálezcem, v jiných případech je nutné netopýra osobně vyzvednout.
Při záchraně kolonií je často třeba velmi rychlé reakce ze strany ohlašovatele i ze strany naší, zvláště pokud se jedná o život netopýrů ohrožující situaci, např. vždy v zimním období.
U přijatých netopýrů je určen druh a zdravotní stav. Je-li netopýr v pořádku, je neprodleně vypuštěn nazpět do volné přírody poblíž místa nálezu nebo na jiném vhodném místě (např. při nálezu v centru města pro vypuštění často používáme park Stromovka, neboť zde byl zaznamenán výskyt řady druhů netopýrů a poblíž je Vltava, která usnadňuje netopýrům orientaci).
Při prohlídce se soustředíme na:
- celkovou kondici (vyhublý, normální)
- stav srsti (mokrá, slepená, normání)
- přítomnost parazitů (v srsti, na křídlech)
- stav křídel (seschlá, díry, potrhané blány, normální)
- zlomeniny končetin a prstů
- výtok z tělních otvorů (krev, moč, trus)
- chování (po rozehřátí apatický, akineze, normální)
- další poznámky (např. dehydratace, podchlazení, vyčerpanost, přehřátí)
Zranění po odstranění kroužku
Netopýr znečištěný lepidlem a smetím
U zraněných netopýrů ošetřujeme drobná poranění sami, vážnější zranění řešíme ve spolupráci s MVDr. Pavlínou Hájkovou. V případě, že raněné zvíře trpí a není naděje na návrat do přírody, je veterinářkou utraceno. U vážnějších zranění ošetřených veterinářkou probíhá různě dlouhá rekonvalescence, jejíž součástí může být i prolétávání netopýrů v přiměřených prostorách. Zvířata, kterým zůstanou po zranění trvalé následky výrazně snižující jejich životaschopnost v přírodě, jsou zařazena do chovu trvalých hendikepů. Uhynulá zvířata jsou zmrazena a předána k vědeckým účelům na vysokoškolská pracoviště PřF UK nebo ČZU.
Podrobně je péče o netopýry popsána v metodice Péče o netopýry, vydané ZO ČSOP Nyctalus v roce 2020 s finanční podporou MŽP.