Malý průvodce životem našich netopýrů
- dosahují velikosti těla od 3 do 8,5 cm: nejmenší naši netopýři váží 3,5 g, největší váží 35g. Malinký netopýr tedy nemusí být mládě! U nás žije celkem 26 druhů netopýrů.
netopýr nejmenší (Pipistrellus pygmaeus) a netopýr rezavý (Nyctalus noctula)
- jsou hmyzožraví: loví mnoho druhů hmyzu i dalších bezobratlých
- vykazují typický roční cyklus: v zimě hibernují a snižují metabolismus, na jaře migrují, na konci jara zakládají mateřské kolonie, v létě samice rodí holá slepá mláďata (květen, červen); na podzim je období páření
- jsou schopni snížit svoji tělesnou teplotu: netopýři jsou tzv. heterotermní, to znamená, že jsou jednak schopni snížit tělesnou teplotu na teplotu prostředí (při zimování=hibernace) a jednak si udržovat vysokou tělní teplotu (při aktivitě). Aby ušetřili energii, snižují celkový metabolismus také přes den nebo v chladnějších údobích roku (tzv. strnulost=torpor).
- aby byli netopýři schopni aktivovat, musí se nejprve rozehřát na „provozní“ teplotu. To se projeví silným třasem – pokud se tedy netopýr třese, není to strachem, ale tím, že se rozehřívá. Rozehřívání probíhá v závislosti na druhu a kondici netopýra: buď naráz, anebo postupně – může být přerušované echolokací a zkoumáním okolí sonarem a případně i těžkopádným odletem na nepříliš vzdálené místo a konečným plným rozehřátím se na tomto místě. Také netopýr může celou situaci vyhodnotit jako bezpečnou, rozehřátí jako zbytečné a krátce po vyrušení opět přejde do stavu strnulosti.
- jsou společenští: v létě zakládají mateřské kolonie, které mohou čítat podle druhu od desítek do stovek jedinců a samci u některých druhů také tvoří „mládenecké“ skupiny. V přírodě občas nalezneme i ve skupině jednoho druhu skupinu nebo jednotlivce druhů jiných.
- nejdůležitější je u nich zvuková komunikace. Vydávají širokou škálu různých zvuků, z nichž některé jsou pro člověka slyšitelné jako švitoření, „škriekání“, syčení, vysoké zvuky. Další zvuky nevydávají hlasivkami – např. ťapkání, „bubnování“ a škrábání v úkrytu zvláště za soumraku a úsvitu, pleskání křídly. Také pachová komunikace hraje velkou roli, zvláště při osobním rozpoznávání. V období páření se samcům zvětšují pachové žlázy (např.na tvářích). Některé druhy si místo svého úkrytu označují pachem ze žláz – to je slyšet jako frkání. Pokud budete mít šanci držet v rukou více druhů a čichnete si k nim, ucítíte, že každý druh „smrdí jinak“
- velkou část své aktivity věnují na očistu těla – olizování a masáž blan, pročesávání srsti, apod. Je-li netopýr vyčerpaný, musíme tuto péči převzít za něj
- se orientují pomocí echolokace: vnímají ozvěny svých ultrazvukových signálů (20 000-200 000 Hz). Pokud slyšíme netopýry, většinou jsou to komunikační signály, ale u některých, např. u n.rezavého, můžeme slyšet i echolokaci. Neslyšitelné zvuky lze zachytit pomocí tzv. ultrazvukových detektorů
- má-li netopýr pootevřenu tlamičku, otáčí hlavu dokola a my nic neslyšíme, nebo slyšíme jen tiché pomlaskávání, tak vysílá echolokační signály. Netopýr je schopný se také orientovat zrakem
- využívají různé způsoby pohybu: nejenže dokáží létat a výborně manévrovat, ale pohybují se dobře i po zemi, ze které dokáží odstartovat (nejsou-li vyčerpaní, mladí či zranění) a dokáží i dobře plavat pomocí pootevřených křídel (ale není to pro ně příjemné a jejich srst se často úplně promočí)
- vybírají si různé úkryty: některé druhy upřednostňují volný prostor (volně visí), jiné štěrbiny (dutiny stromů, panelové domy, štěrbiny mezi cihlami). Jsou schopni se protáhnout i velmi malou dírou.
- když se chystá netopýr močit nebo kálet v úkrytu, buď sleze dolů (v přepravce) a zvedne ocásek nebo v závěsu se obrátí hlavou nahoru a zvedne ocásek. Netopýři také obyčejně kálí při výletu z úkrytu. U některých druhů lze právě podle toho poznat jejich úkryt v lidských stavbách – trus je nalepen na omítce.
- netopýr také močí a kálí ve stresu. Pokud netopýra najdete a budete s ním manipulovat, bude se samozřejmě bránit – bude kousat, křičet, pokálí vás a pomočí
- některé druhy také ve stresu stáhnou křídla a ocásek k tělu a dělají se mrtvým (thanatóza)
netopýr stromový, který kálí a netopýr rezavý předstírající mrtvého